Dodatkowe zajęcia

Turnusy Obozu

I TURNUS 13 - 19.07.2020 r. – uczniowie po 5 i 6 klasie szkoły podstawowej;

II TURNUS 19 - 25.07.2020 r. – uczniowie po 7 i 8 klasie szkoły podstawowej i 1 klasie liceum;

III TURNUS 25 - 31.07.2020 r. – uczniowie po 7 i 8 klasie szkoły podstawowej i 1 klasie liceum;

IV TURNUS 31.07 - 6.08.2020 r. – uczniowie liceum;

V TURNUS 6 - 12.08.2020 r. – uczniowie liceum;

VI TURNUS 12 - 18.08.2020 r. – uczniowie liceum.


Prowadzący zajęcia dodatkowe

Tobiasz Czopowicz

Agata Jarocka

Adam Kołodziej

Paulina Kruk-Fura

Lidia Lappo

Hubert Mattusch

Marlena Roguszewska


Oprócz warsztatów naukowych, zajęć rekreacyjno-sportowych i integracyjnych, w trakcie Obozu przewidziano, do wyboru, dodatkowe wykłady. Zajęcia będą odbywały się wieczorami i będą trwały od 45 minut do godziny. Zapisy na wykłady będą się odbywały w czasie trwania Obozu.

Uwaga! Przedstawione poniżej wykłady będą odbywać się tylko na wybranych turnusach (II-VI), a ich lista zostanie jeszcze uzupełniona o dodatkowe tematy.

Wykłady

101 pytań o życie akademickie, które chcieliście zadać, ale nie mieliście okazji - konwersatorium poświęcone rozwianiu rozmaitych wątpliwości, krążących po głowie przyszłemu studentowi. Pytania mogą być różne, ale wszystkie można podsumować jedną myślą – jak to będzie na tych studiach? W jakich 101 pytaniach objawi się ta niepewność – to już zależy od Was :) Na początku turnusu sami zadacie pytania, które staną się tematyką naszego konwersatorium na jego końcu.

Czy człowiek może być wielozadaniowy? Wykład o organizacji czasu - podczas wykładu odpowiemy na pytanie zawarte w tytule, a także omówimy sposoby efektywnego zarządzania czasem. Poznamy też narzędzia ułatwiające takie planowanie.

Fotografia cyfrowa, czyli jak działa cyfrowe oko - na wykładzie poznasz budowę i zasadę działania współczesnego aparatu fotograficznego. Prześledzisz drogę od fotonu wpadającego przez obiektyw, aż do bitu na karcie pamięci. Poznasz również cechy różnych rodzajów aparatów, ich mocne i słabe strony.

Jak działają lampy LED? - dzisiejszy rynek sztucznego oświetlenia został zdominowany przez energooszczędne oświetlenie LED. Każdy z nas posiada w domu tego typu żarówkę czy też lampę. Jednak, czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak w rzeczywistości działa takie oświetlenie? Co sprawia, że jest ono energooszczędne i jak emitowane jest światło? Wszystko to zostanie wyjaśnione podczas wykładu.

Jak to jest być astronautą - dobrze czy niedobrze? - "Moim zdaniem to nie ma tak, że dobrze albo że niedobrze. Gdyby taki astronauta miał powiedzieć, co ceni na Ziemi najbardziej, powiedziałbym, że przyspieszenie. Ekhm... Przyspieszenie, które przyciąga ku Ziemi, kiedy bierze się prysznic, kiedy chce do łazienki. I co ciekawe, to właśnie proste czynności dnia codziennego są trudne na orbicie. Chodzi o to, że kiedy nie ma dołu i góry, nawet pozornie proste zadania, bywa, że nie są łatwo wykonalne, które by tak rzec, które wymagają dużego wysiłku kosmonautów(..)" - czyli o codziennym życiu na orbicie słów kilka.

Jak wygląda praca w IT od biznesu po GameDev - wykład poświęcony tematyce pracy w IT. Dowiesz się dzięki niemu jakie są stanowiska i potrzebna wiedza, a w szczególności, dlaczego obecnie praca w IT czy GameDevie jest daleka od stereotypowego pisania kodu w piwnicy.

Jak wyznaczać sobie cele, a później je realizować? - stawianie celów jest sztuką, którą należy pojąć zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje. Marzysz o wyjeździe na Hawaje? W przyszłości chciałbyś zostać prezydentem? Zarówno marzenia, kariera zawodowa, jak i relacje, aby były w pełni osiągalne i sprawne, wymagają dobrego planowania. Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z różnymi metodami wyznaczania celów.

Krótka historia o przetwarzaniu energii - magazynowanie i przetwarzanie energii elektrycznej to ukryty problem technologii XXI wieku (ma wiele kryjówek – zaczynając od smartfonów i laptopów, kończąc na samochodach elektrycznych i wielkich magazynach energii). Jak działają baterie? Czym są ogniwa paliwowe? Jakie mają ograniczenia? Jakie są pomysły i plany na dalszy rozwój? Ten wykład to opowieść o dynamicznie rozwijających się konwencjonalnych i niekonwencjonalnych sposobach na pozyskiwanie i „przechowywanie” energii elektrycznej.

Motywacja przy projekcie, czyli jak nie stracić zapału - dzięki temu wykładowi poznasz sposoby radzenia sobie ze spadkiem motywacji przy każdym projekcie, nie ważne, czy jest on zadany przez nauczyciela, czy chcesz zrobić coś związanego ze swoją pasją. Dowiesz się, jak planować swoje działania, czym się motywować i jak zawsze być pełnym entuzjazmu, od początku aż to skończenia projektu.

Obserwacje gwiazd - połóż się wygodnie i popatrz w górę. Nad Mazurami zapada zmrok, pojawiają się pierwsze gwiazdy. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to możliwe, że starożytni Grecy tam coś widzieli, te warsztaty są dla Ciebie. W czasie zajęć planetaryjnych prowadząca pokaże uczestnikom gwiazdozbiory, nauczy rozpoznawać poszczególne gwiazdy i sprawi, że już nigdy nie popatrzą na niebo tak samo. Jeśli dopisze pogoda, nocą uczniowie  będą mieli okazję sprawdzić swoje nabyte umiejętności na prawdziwym nocnym niebie.

Od Ponga do Cyberpunka, czyli historia gier i różnych platform - tytuł opisuje idealnie temat wykładu. Poznasz na nim historię rozwoju technologii, jaka stała za grami od pierwszych prymitywnych gier aż po współczesne arcydzieła. Dowiesz się, co napędzało branżę, jakie konsole były popularne i co się stało ze znanymi dawniej markami.

Po co nam CERN? - co się robi w CERN, jak wygląda praca fizyka w międzynarodowym instytucie oraz jakie problemy nie dają fizykom spać spokojnie? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź podczas wykładu.

Początki PC, czyli jak działa komputer 8 bitowy - wykład dotyczy działania komputera ośmiobitowego. Podczas wykładu poznasz zasadę jego działania, programowania, a także zobaczysz, jak obecnie można zbudować taki komputer w domu.

Skąd mamy rzeczy, czyli jak nauka spotyka się z przemysłem - zastanawialiście się kiedyś, skąd biorą się małe i duże rzeczy codziennego użytku, począwszy od telefonów komórkowych oraz laptopów, przez oddychającą odzież termiczną i kurtki przeciwdeszczowe, po samochody z napędem elektrycznym? Jasne, zawsze możemy odpowiedzieć, że "ze sklepu" albo "z fabryki". I oczywiście, jest to prawda. Jednak każdy z tych i wielu innych przedmiotów przechodzi swoją (nieraz bardzo długą) drogę - od koncepcji i prototypu, przez testy, aż do wdrożenia do masowej produkcji. Wybierzmy się razem w tę podróż i sprawdźmy, jak, gdzie i kiedy nauka spotyka się z przemysłem.

Studia na Politechnice Warszawskiej - jak już sam tytuł wskazuje, wykład będzie miał na celu przedstawienie ścieżki kariery w trakcie studiów na Politechnice Warszawskiej. Przedstawiony zostanie proces rekrutacji, aktywności dodatkowe (samorząd studentów, koła naukowe, sekcje sportowe), a także sam przebieg studiów oraz porady, jak nie zginąć podczas mrożących krew w żyłach sesji egzaminacyjnych, które wbrew pozorom nie muszą w praktyce takie być.

Systemy alarmowe i monitoringu, czyli jak uchronić się przed nieproszonym gościem - na wykładzie dowiesz się, z czego składają się i jak działają systemy alarmowe i monitoringu oraz w jaki sposób samemu możesz zaprojektować, połączyć, a na koniec skonfigurować taki system. Poznasz również najnowsze trendy oraz możliwości, jakie daje nam dzisiejsza technologia.

Szkło czy kryształ? Czyli podstawy fizyki ciała stałego - podczas wykładu zaprezentowana zostanie podstawowa wiedza dotycząca fizyki ciała stałego. Dokładniej omówione zostaną cechy szkieł, ciał amorficznych oraz kryształów. Uczestnicy dowiedzą się, jakie są właściwości wspólne tych ciał oraz co je od siebie odróżnia. Poruszona zostanie również tematyka zastosowań w zależności od właściwości.

Tajniki gotowania, czyli naukowe podejście do kuchennych działań - czy zastanawiałeś się, czemu makaron i ryż wypływają po ugotowaniu? Dlaczego ciasto rośnie po umieszczeniu w piekarniku? Czym są bąbelki występujące w napojach gazowanych? Odpowiedź na te i inne pytania uzyskasz na wykładzie. Spojrzymy na gotowanie od strony naukowej, by lepiej zrozumieć zachodzące procesy

Teoria wszystkiego - wbrew pozorom nie jest to wykład poświęcony biografii Stephena Hawkinga (chociaż o nim też będzie mowa), ale o hipotezie istnienia uniwersalnej teorii, opisującej w spójny sposób wszystkie zjawiska fizyczne oraz pozwalającej przewidzieć wynik dowolnego doświadczenia fizycznego. Kogo tzw. „teoria wszystkiego” zainspirowała do wytężonej pracy (oczywiście, oprócz twórców słynnego melodramatu biograficznego o SH)? Jakie koncepcje prezentują uczeni z całego świata? Czy znalezienie takiej teorii w ogóle jest możliwe? Udajmy się w ekscytującą i absurdalną, jak sama natura, podróż do sedna istnienia wszystkiego, co nas otacza.

Web Development - wykład poświęcony szeroko pojętemu Web Development'owi (czyli tworzeniu stron internetowych i nie tylko) oraz pracy w tym dziale IT. Poznasz różnice między Front i Back end'em, obecne technologie, a także zyskasz okazję do rozpoczęcia swojej przygody z tą dziedziną.

Właściwości i przetwórstwo tworzyw sztucznych - w obecnych czasach generujemy coraz więcej tworzyw sztucznych. Jedne z nich są transparentne, inne kolorowe. Spotykamy także odmiany bardzo sztywne oraz niesamowicie miękkie. Na wykładzie omówimy strukturę chemiczną polimerów, ze szczególnym ukierunkowaniem na właściwości gotowych produktów. Uczestnicy zapoznają się także z metodami wytwarzania różnego typu tworzyw sztucznych, z którymi spotykają się na co dzień.

Wyścig kosmiczny - jak ryzykowali kosmonauci wyruszając na podbój przestrzeni kosmicznej? Czy w Kosmosie ktoś umarł? Jak wyglądała najbardziej pechowa wyprawa? Które mocarstwo bardziej dbało o swoich ludzi? Kim był "ten trzeci" pierwszy na Księżycu? I najważniejsze - kto wygrał tytułowy wyścig kosmiczny? Podczas wykładu odpowiemy na te i więcej pytań o podbój Układu Słonecznego.

Zasady projektowania w środowisku CAD, czyli co oznaczają te śmieszne kolorowe linie na rysunku technicznym - poznasz podstawowe zasady wykonywania rysunku technicznego w środowisku CAD. Dowiesz się na co zwracać uwagę podczas projektowania, by można było coś wykonać, a później zbudować na podstawie Twoich projektów. Poznasz też, czym są tolerancje, pasowania i dowiesz się, dlaczego są tak ważne.